Címkék:
olajos mag
A magok, amelyek az élet forrását magukban hordják, a mi táplálkozásunknak alapját képezik. Egyrészt a gabonák, amelyeknek meghatározott és kitüntetett helye van a midnennapjainkban, másrészt az olajos magvaké. Ebben a posztban az utóbbiakat dicsérném kissé.
Napraforgó
Készíthető belőle pástétom, zöldségfasírtoknak fontos alkotóeleme és legutóbbi felfedezésünk: tökéletes helyettesítője a diónak - sőt, felül is múlja azt gyakran.
Utóbbi példája: darált nyers vagy pörkölt napraforgómagot hidegen sajtolt napraforgó- vagy olivaolajjal és darált gyümölcscukorral összekeverek (a barnacukor túl karakteres hozzá, a méz is, ha erős ízű) és kenem palacsintára, kenyérre-kalácsra. Lekvárral is csodafinom - hungarian peanutbutter-jelly sandwich hehe. No és leggyakrabban frissen főtt tésztára kerül a massza. Nincs az a mennyiség, ami el ne fogyna belőle igen hamar. Hűtőben tárolom lezárt edényben.
Tökmag
Mindenhogy csemege. Kicsit összetörve egy sodrófával vagy üres borospalackkal levesbetét. Salátába, főzelékbe, édes kásákba is teszek belőle. Kenyér szinte soha nem sül nélküle. Paradicsommal, fokhagymával és olivaolajjal összeturmixolva (esetleg szezámmaggal vagy napraforgómaggal vegyítve) mennyei kenyérre való kenőcs. Na és az olaj, ami belőle készül! Gyerekkoromban Hajdú-Biharban még szinte midnen háznál termesztettek olajnak való tököt, az udvaron tiszították, közben nagyokat énekeltek. Ma már sehol se látni, pedig az egyik legértékesebb - és legdrágább olajfajta. Talán ezt kéne nekünk termeszteni a kertjeinkben, feleim, oszt' mingyá' meg is élnénk belőle- főként, ha lenne hozzá egy közösség olajütőnk. (na meg esetleg egy pálinkafőzőnk :-D)
Földimogyoró
Kevésbé ismert, hogy ez egy hüvelyes növény. Nyersen is ehető, de ez a ritkábban alkalmazott változtat. Az indiai konyhában először főzve, majd olajban-ghíben megsütve keverik az ételhez - jövök majd a kedvenc receptemmel hamarosan. Pörkölve is csodás csemege. A tökmaghoz hasonlatosan pörkölve és összetörve sok étel ízesebb lesz tőle, gyakran keverem olivaolajjal és kicsi foghagymával és kenem pirítósra, de a nyers változatot épp csak megpörkölve kis vízzel összeturmixolva finom édeskés kenőcs lesz, sütemények tölteléke, tésztafeltét és lekvárral is keverhető.
Szezámmag
Beleszórom levesbe, főzelékbe, salátába, kenyérebe - nyersen és pörkölve is.
Nyersen tahinit készítek belőle - megdarálom, keverem olivaolajjal, fokhagymával, sóval és citromlével - ez aztán az alapja a hommosz(hummusz)-nevű keleti mediterrán csicseriborsókrémnek, valamint a padlizsánkrémnek is. De csak úgy magában is lehet kenyérrel enni.
Gomasszió: szárazon megpirítom, majd sóval együtt megdarálom. Vega töpörtyűs pogácsa illetve bármiylen töpörtyűízű étel tőle lesz finom. Vajaskenyérre, salátákba szórva is érdemes kipróbálni.
Olaja nélkül elképzelhetetlen nekem kínai, thai leves.
Dió
Kedvencem a petrezselymes-diós pesto, ugyanúgy készül, mint a klasszikus genovai bazsalikomos-fenyőmagos. Nagyon sok petrezselyem kell hozzá - és meglehetőst sok parmezánjellegű sajt.
Nem szeretem a cukros darált diót, süteménybe sem darálva, csak darabosra törve használom - óriási a különbség! Sült almába is teszem - az almát félbevágom a magház helyére diót teszek összetörve és kicsi mézzel meglocsolom. úgy 10 perc alatt kész - óvatosan sütöm, mert a dió és a méz könnyen megég.
Mandula
Bármikor, bármennyit, bármibe.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
2 megjegyzés:
Ide nekem a petrezselymes-diós pesto receptjét! Hétvégén szívesen kipróbálnám ;))) mertmivel a klasszikus genovait sem ismerem....
és a tahini-ét is. Furcsa véletlen (?) de mielőtt idekattintottam, épp tahini recepteket vadásztam :D:D:D
Pesztó recipéjét átmásolom egy régi blogposztból hamarost.
Na ja, azok a véletlenek :-DDD
Megjegyzés küldése